Brief Exercise 18-8Rice Company has a unit selling price of $630, variable costs

Brief Exercise 18-8Rice Company has a unit selling price of $630, variable costs per unit of $300, and fixed costs of $327,000.
Compute the break-even point in units using (a) the mathematical equation and (b) unit contribution margin. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 1,225.)
(a) Mathematical Equation(b) Unit contribution margin Break-even point
units
units

"Get 15% discount on your first 3 orders with us"
Use the following coupon
"FIRST15"

Order Now